Η φάση των 16 για το euro 2020 ήταν απολαυστική και θεαματική!!!

Τα είδαμε όλα στους 16!!! Η φάση των 16 για το euro 2020 ήταν απολαυστική και θεαματική. Πολλά γκολ αγωνία στο κόκκινο παράταση πέναλτι κόκκινες…. Ας τα πάρουμε όμως τα παιχνίδια με τη σειρά.
Βέλγιο και Πορτογαλία ήταν το πρώτο παιχνίδι στις 27 /6. Το Βέλγιο συνέχισε το σερί των νικών έστω και με δύσκολο αλλά πολύτιμο 1-0. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο και κράτησε μέχρι τέλους αυτό το σκορ. Η Πορτογαλία προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι που θα την έβαζε στο παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε ποτέ. Πολλές φάσεις χαμένες χωρίς όμως την ουσία που δεν είναι άλλη από το γκολ.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ίδιας ημέρας η Ιταλία το δεύτερο φαβορί για τον τίτλο χρειάστηκε και τα 30 λεπτά της παράτασης για να κάνει το αυτονόητο που δεν ήταν άλλο από το να πάρει την πρόκριση. Για ακόμα ένα παιχνίδι είχε τον πλήρη έλεγχο δημιούργησε φάσεις όμως η μαχητική Αυστρία κρατούσε το μηδέν στην άμυνα. Στον έξτρα χρόνο τα δίχτυα κουνήθηκαν…. Μόλις στα πρώτα 15 λεπτά η Ιταλία πέτυχε 2 φορές αυτό που δεν κατάφερε σε 90. Η συμπαθητική Αυστρία έφυγε από την διοργάνωση με την παρηγοριά ότι κατάφερε να σκοράρει στην πιο καλή άμυνα του τουρνουά έστω και στα τελευταία της παράτασης.
Την Δευτέρα 28 /6 είχαμε καταιγίδα από γκολ και μια δυνατή αστραπή. Αυτή δεν ήταν άλλη από την μεγάλη έκπληξη της Ελβετίας που με τη νίκη της έστω και στα πέναλτι απέκλεισε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία. Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 1-0. Στην αρχή της επανάληψης έχασαν πέναλτι και μέσα σε 4 λεπτά δέχθηκαν 2 γκολ και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Η Γαλλία έκανε το 3-1 και όλοι νόμιζαν πως το παιχνίδι έληξε. Όλοι εκτός από τους μαχητικού παίχτες της Ελβετίας οπότε με 2 τέρματα στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα έστειλαν το ματς στη παράταση. Στα 30 λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στην ψυχοφθορα διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου ο μοιραίος όπως αποδείχτηκε Mbappe έχασε το 5ο πέναλτι της ομάδας του και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσουν το τρόπαιο όπου έχασαν στο Παρίσι πριν 5 χρόνια.
Στις 22:00 της ίδιας ημέρας είχαμε κάτι ανάλογο. Ίδιο σκορ κανονικής διάρκειας αλλά πρόκριση στην παράταση για τους Ισπανούς. Οι Ισπανία δικαιούταν την πρόκριση στην κανονική διάρκεια αλλά δεν πρόσεξε στης καθυστερήσεις δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης και μπήκε σε μπελάδες. Ευτυχώς για τους Ιβηρες στην παράταση η τύχη δεν τους γύρισε την πλάτη και με δύο γρήγορα γκολ κλείδωσαν την πρόκριση.
Στο ντέρμπι της φάσης η Αγγλία έσπασε κατάρα αιώνων. Πέρασε για πρώτη φορά σε νοκ άουτ φάση euro. Αυτό μάλιστα το κατάφερε στην Γερμανία η οποία πάντα είναι φαβορί σε όλες της διοργανώσεις. Πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και το καθαρό 2-0 είναι μια αντανάκλαση της εικόνας των δύο ομάδων.