Φινάλε στον πρώτο όμιλο του Euro.Αποτελέσματα και αναλύσεις.

Δύο αγώνες είχε το σημερινό πρόγραμμα του euro. Τρίτη και τελευταία αγωνιστική για τον πρώτο ομιλο. Στο παιχνίδι της Ιταλίας με την Ουαλία είχαμε έναν ποδοσφαιρικό μονόλογο. Η διψασμένη για διάκριση Ιταλία έκανε το απόλυτο καθώς έφτασε τις τρεις νίκες χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ. Η Ουαλία προσπάθησε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας όμως το γκολ στο πρώτο ημίχρονο και η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε στο δεύτερο δεν τις άφησαν πολλές δυνατότητες. Το τελικό 1-0 αδικεί την Ιταλία η οποία ήταν ανώτερη και στα 90 λεπτά του αγώνα και θα μπορούσε να έχει διευρύνει το σκορ.
Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου η Ελβετία έκανε το καθήκον της κέρδισε εύκολα τους κακιστους Τούρκους με 3-1. Η Τουρκία γίνεται η πρώτη ομάδα που παίρνει τον δρόμο της επιστροφής αν και με τις εμφανίσεις που έκανε μάλλον δεν ήρθε ποτέ στο euro.