Το απόλυτο για το Βέλγιο .. “καρέ” για την Δανία..

Το απόλυτο και το Βέλγιο. Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια και του δεύτερου ομίλου χωρίς κάποια έκπληξη. Το Βέλγιο έκανε και αυτό το απόλυτο των νικών με το 2_0 απέναντι στην Φινλανδία. Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου το Βέλγιο έκανε έναν ποδοσφαιρικό μονόλογο οι δύο τερματοφυλακες κράτησαν απαραβιαστες τις εστίες τους. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με το Βέλγιο να σφυροκοπα την άμυνα του Βελγίου και να πετυχαίνει δύο γκολ. Το Βέλγιο από την αρχή της διοργάνωσης ήταν το φαβορί για την πρώτη θέση και με τους 9 βαθμούς σε 3 παιχνίδια απλώς επιβεβαίωσε το προγνωστικά.
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Δανία έκανε καρέ τερμάτων. Η Ρωσία δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων καθώς ένας βαθμός της αρκούσε για την πρόκριση. Το ημίχρονο έληξε με το 0-1 υπέρ των Δανών. Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι Βίκινγκς ήταν σκληροί με τους αντιπάλους τους καθώς τους ανάγκασαν σε μια ταπεινωτικη ήττα με το βαρύ 4-1. Έτσι οι Δανοί ακολούθησαν τους Ρώσους στην φάση των 16 της διοργάνωσης.